Z Egyptského trhu – Aktuálně z Egypta – Zpravodajství od Laury Adjany 13.08.2015

Egypt je v podstatě vyprahlá země. Poskytuje prostor populaci přibližně 85 milionům obyvatelů. A ročně jich přibývá přes milion. V dnešní době více než obtížné vypěstovat dostatek jídla pro všechny. Přitom úrodná půda v Egyptě činí pouze 5 procent celkové rozlohy země. Řeč je o povodí a deltě řeky Nil. Nejnovější zdroje uvádí číslo ještě nižší, asi 3 procenta. Důvodem je nelegální výstavba domů na úrodné půdě, rozšiřování pouště i fakt, že v řece Nil již není tolik vody jako za časů faraonů, čili o úrodných záplavách již nemůže být vůbec řeč. O vodu v řece se Egypt dělí s dalšími 11 zeměmi a úbytek životodárné vody je každým rokem citelnější. Přes to všechno, když se ocitnete na místním tržišti, máte pocit jako byste byli v rajské zahradě.

Co se týče zeleniny, hlavní plodiny v tomto období jsou podobné jako u nás. Patří sem hlavně brambory, mrkev, rajčata, cibule, okurky, lilek, kukuřice, dýně. Z méně známých plodin bychom mohli zmínili okru, kořen taro, sladký brambor a egyptský špenát zvaný „molocheja“. U nás často používaná zelenina jako petržel, nebo celer je zde jen velmi obtížně k nalezení. Zatímco čerstvá rukola (mnohem větší než u nás), nebo čerstvý koriandr jsou za zlomek ceny než na českém trhu (tři svazky čerstvého koriandru stojí v přepočtu 3 koruny). Mezi ovoce dozrávající v letním období patří různé druhy melounů, fíky, datle, banány, pomeranče, granátová jablka, hroznové víno, guava a různé druhy manga. Obvyklé smlouvání o ceně, na které jsme v Egyptě zvyklí se potravin netýká. Všude jsou uváděny neměnné ceny a to ještě v arabském jazyce. Netradiční atmosféru dodává hlasité výkřiky místních trhovců lákající na dobrou cenu. Vážení komodit probíhá spíš od oka a s digitální váhou se zde potkáte jen velmi výjimečně. Pokud se ocitnete v Egyptě, určitě si tento zážitek návštěvy místního tržiště nenechte ujít, stojí určitě za to.

Pokud budete potřebovat s něčím dalším konkrétním poradit, obraťte se prosím na můj email: pjlstyl@gmail.com, ráda vám pomůžu.

Vaše egyptská zpravodajka Laura Adjana.

blank