V dubnovém časopise Kvalitní život je exklusivní rozhovor s Andreasem zakladatelem moringy na Tenerife

Rozhovor s Andreasem W. Krausem o morinze, přírodě a o světě

Otázky a foto: Renata Steinmetzová

Andreas W. Kraus se před 10 lety přestěhoval z Hamburku na kanárský ostrov Tenerife, kde pěstuje rostliny. Celý život sbírá semena původních rostlin z celého světa a na Tenerife jich také mnoho pěstuje. Nicméně jeho největší „chloubou“ je založení moringových zahrad a pozorování úžasné matky přírody, která přímo před jeho očima vytvořila další druh moringy, tzv. červenou moringu. Produkty z této rostliny jsou plné energie slunce a rychle si získaly oblibu, proto jsou každoročně vyprodané především v západní Evropě (Německu, Rakousku, Švýcarsku, Nizozemí, Španělsku). V ČR a SR je můžete také koupit v rámci naší společnosti Kvalitní ŽIVOT. Při únorové návštěvě Moringa Parku na Tenerife jsme spolu udělali rozhovor pro náš časopis.

Andreasi, co je tvoje původní profese?

Obchodník, ale já jsem v mnoha oblastech samouk. Tak například v oblasti přírodní medicíny, bylinářství, zemědělství,…

Jak ses ocitnul na Tenerife?

Přiletěl jsem letadlem (smích). Tenerife je jediným místem na světě, kde svět je stále v pořádku. Teplo, klid, žádný jedovatý hmyz a zvířata, atd. Proto jsem se rozhodl pro Tenerife.

Jak vzniknul projekt moringových zahrad – jediných v Evropě? Moringa je přece subtropická rostlina?

Moringa roste v Evropě v průběhu celého roku, a to bez výjimky, na jihu ostrova Tenerife. A pouze zde vyrůstají  moringové stromy ve světovém měřítku mnohem kontrastní  – odlišné kvality. Ano, jsou to tropické rostliny, to vyžaduje velké množství tepla a světla. Ve střední Evropě je kvůli nedostatku světla obtížnější pěstovat Moringy. Dokonce i ve vyhřátém skleníku.

Na Tenerife se vyvinula úplně nová odrůda tzv. červená moringa (větve, řapíky a někdy i květy jsou červené), čím to je způsobené a jak se liší od ostatních „zelených“ druhů?

Nežijeme na kouli, ale naše planeta je tvarem jako brambora. Kanárské ostrovy leží tedy ve vyvýšené poloze, blíže ke Slunci. Stejně tak jsou ostrovy v extrémně čisté zóně, uprostřed Atlantiku. Díky observatoři na Tenerife existuje dokonce i španělský zákon, který říká, že zde nesmí být znečišťován vzduch. Extrémně čistý vzduch a vyvýšená poloha směrem do vesmíru způsobují, že sluneční paprsky dorazí k zemi téměř nezměněné. To má takový vliv na rostliny, že se chrání zvýšenou produkcí polyfenolů (které jsou pro člověka prospěšné). Rostliny se zbarví červeně. Tyto červené stromy tedy obsahují až téměř o 400 % více polyfenolů.

Všichni jsme velkým fanouškem moringy, jak chápeš její poslání pro náš svět?

Doufám, že tím, že lidé jedí moringy (které mají komplex vitamínů a životně důležitých látek), budou trochu rozumnější a lépe poznají a pochopí přírodu, místo toho, aby ji ničili. Pokračování v časopise.