Rozhovor s Jarkou a Donem nejen o Yuen Method (TM), Kanadě a Vánocích

Otázky: Renata Moringa Steinmetzová Odpovědi a foto: Jarka PAJK a Donald Nadrofsky

Paní Jarka je Čechokanaďanka a pan Don je pravý Kanaďan. Jsou životní partneři 11 let. O tom, co je svedlo dohromady, co to je Yuen Method (TM), které se společně věnují, a o Kanadě z jejich pohledu se dozvíte v našem rozhovoru.

 Paní Jarko, jak jste se ocitla v Kanadě a jak jste se seznámila s Donem?

Jmenuji se Jarka Pajk a žiji v Kanadě v provincii Britské Kolumbie ve městě Kelowna. Narodila a vyrůstala jsem v bývalé Československé socialistické republice. Vyrůstala jsem v Českých Budějovicích, a tam jsem také chodila do základní školy a na střední zemědělskou mechanizační školu. Během těchto let jsem velmi silně vnímala okolní svět, zákazy a příkazy dané nejen společností, ale i lidmi mně nejbližšími. Vytvořila jsem si svůj osobní náhled na život a svou vlastní pravdu. Pochopitelně tato moje pravda, jak se v pozdějších letech postupně ukázalo, způsobila hodně nesvárů. Toužila jsem po svobodě, klidném životě, spravedlivosti a životě bez strachu. Toto přání se bohužel neshodovalo s realitou. Musela jsem poslouchat příkazy rodičů a všech jiných autorit, bez jakýchkoliv otázek a výhrad. 

Strach z potrestání byl velmi silný a já jsem se nutila nejen k výsledkům ve škole, ale i k běžným domácím pracím. Znáte to přirovnání: „co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.“ Moji rodiče to opakovali pořád, úplně je slyším až dodnes. Toto přirovnání existuje pouze v češtině, tady v Kanadě jsem ho nikdy neslyšela. Zajímavé je, na co si pamatuji velmi dobře, že tento strach ze všeho, odešel o Vánocích. Vánoce byli něco jako ne malý, ale velký zázrak. Vše co k pravým Vánocům patří, bylo magické a radostné. Nebyli to jen dárky spojené se sváteční večeří a pohádkami, bylo to něco více, co se nedá popsat.

Realita však pokračovala i po Vánocích a objevila se neústupně a tvrdě. 

Moje vůle dosáhnout úspěchů nikam moc nevedla, i když jsem ukončila na přání a nátlak mých rodičů Vysokou Školu Zemědělskou fakultu mechanizace. 

Další historický výrok byl: “musíš mít vysokou, se střední to nikam nedotáhneš.” Moji rodiče to určitě mysleli, jak nejlépe mohli, ale jejich názor nebyl stejný jako můj. 

A toto vše vedlo k mému silnému rozhodnutí najít si nový domov.  Po třech letech po ukončení vysoké školy se mi podařilo koupit zájezd na Kubu. Věděla jsem, že letadlo zastaví na doplnění paliva v Montrealu. Neváhala jsem. Také se to tak stalo, letadlo přistálo v Montrealu, cestující vystoupili a šli do letištní haly. Já šla také, i když se vše ve mně svíralo nepředstavitelným strachem, který jsem maskovala držením příručního zavazadla, kde jsem měla trochu oblečení a kartáček na zuby. Rychlostí blesku jsem odešla na toalety a zamkla dveře. Čekala jsem hodiny, letadlo na Kubu odletělo a i s pánem, co seděl vedle mě a pořád si během letu mumlal: “jsem teda zvědavej, kdo zůstane v Montrealu”.  

Cesta nazpět pro mě byla navždy uzavřena, nezbylo mi nic jiného, než jít dopředu. Přistoupila jsem k policejnímu úředníkovi a požádala s mojí špatnou francouzštinou, zda mohu zůstat v Kanadě. On řekl jednu minutu a někam volal. Pak se zeptal proč. Já něco ze sebe doslala “jako proč”ve francouzštině. Položil sluchátko a řekl “OK“ a také řekl něco jako, abych se přestala třást, že jsme ve svobodné zemi.  A tak se mi splnil ten první sen – svoboda. 

Po několika letech v Kanadě jsem zvládla angličtinu, absolvovala kurzy, školy se základním vzděláním (Grate 12), diplomy a certifikáty a otevřela jsem si vlastní business v Britské Kolumbii. 

Mnoho let jsem pracovala v Albertě v dřevařské společnosti jako kontrolorka, ale velká fyzická práce a noční směny, měli za následek zranění a tak jsem musela změnit svoji profesi. Odstěhovala jsem se do Britské Kolumbie. Zimy v Britské Kolumbii nejsou tak velké a dlouhé jako v Albertě a po otevření vlastního businessu jsem měla pocit, že můj život jde správnou cestou. Co bylo zvláštní a naprosto nečekané, že jsem začala vnímat věci okolo sebe v Britské Kolonii nějak jinak. Chodila jsem na jógu, meditovala a něco mě hnalo k tomu vědět více o věcech nefyzických. Našla jsem Duchovní kostel (Spiritual Church), kde jsem se naučila používat vlastní intuici. A také jednoho dne se znenadání objevil Don. Na první pohled byl uzavřený, klidný a zamyšlený a to trvá i dodnes. Po krátkém rozhovoru jsme zjistili, že oba hledáme “Real Esence in Life” asi by se to přeložilo jako “něco opravdové v životě”. Po několika praktických schůzkách, jako hledání náhradních dílů na Donův náklaďák, dívání se na hokej a podobně, jsme zjistili, že i když Don je pravý Kanaďan a já jsem vyrůstala někde jinde, veškeré naše negativní zkušenosti a emoce z minulosti na nás působí stejně a ne velmi dobře.

Po určitě době Don musel odjet do sousední provincie. Nadále jsme spolu komunikovali přes telefon anebo e-mail. 

A zase další překvapeni a to v podobě e-mailu. Don absolvoval první stupeň Yuen Method (TM). Poslal mi link na Yuen Method (TM), kde jsem se dočetla podrobnosti a pak jsem úplně a doslova vyskočila. 

“To je ono. To je ono.” Křičela jsem v angličtině. Věděla jsem, že se konečně zbavím všeho negativního, co jsem si přivezla do Kanady, a kterého jsem se nemohla nijak zbavit.

 Oba se teď naplno věnujete Yuen Method (TM), která  je  u nás velmi málo známá, plánujete zde její rozšíření?

Jarka odpověděla. 

Ano, naplno se jí věnujeme každý den. Určitě bychom chtěli, aby byla Yuen Method (TM) známá po celém světě, já sama bych chtěla využít toho, že mluvím česky a anglicky. Ráda bych asistovala jak českým tak slovenským anebo anglickým zákazníkům a popřípadě studentům. 

Don odpověděl.

Dr. Kam Yuen by si přál, aby byla v každé rodině jedna osoba, co umí používat Yuen Method (TM). Proč? Protože by se ihned vyřešily problémy, které se objevují v běžném životě. Všichni by se cítili lépe jak fyzicky tak duševně. 

My jsme zařadili Yuen Method (TM) do našeho denního režimu, protože chceme, aby vše bylo jednoduché a snadné. 

BOX: Doktor Kam Yuen, velký šaolinský mistr 35. generace, vyvinul tuto techniku po celoživotním studiu bojových umění a své lékařské praxi chiropraktika, strukturálního inženýra a studiu výživové terapie a homeopatie. 

 Kdo tuto metodu vynalezl a k čemu je dobrá?

Don odpověděl.

Dr. Kam Yuen Dc je zakladatelem této metody. 

Yuen Method (TM) je nekontaktní energetická technika s okamžitými výsledky, která převzala prastaré léčebné postupy z kláštera Šaolin za období 5.000 let a zkombinovala je se západními znalostmi anatomie, fyziologie, biochemie, strukturální analýzy, kvantové fyziky Qi (vyslovuj čchi) a cvičením Shen Gong. Doktor Kam Yuen, velký šaolinský mistr 35. generace, vyvinul tuto techniku po celoživotním studiu bojových umění a své lékařské praxi chiropraktika, strukturálního inženýra a studiu výživové terapie a homeopatie. 

Výchozím předpokladem je, že vaše tělo funguje jako počítač, jste buď ve stavu zapnutí nebo vypnutí, silní nebo slabí vůči jakémukoli problému. Bolest je známkou toho, že něco není v pořádku s tokem energie v těle. Čínská medicína již dávno odhalila, že kromě lymfatického a oběhového systému existuje v těle rovněž systém oběhu energie. Pokud se systém oběhu energie v těle zablokuje, není tělo fyzicky i psychicky dostatečně chráněno. Yuen Method (TM) identifikuje specifické příčiny energetické nedostatečnosti, které blokují tok energie v těle. Následně tuto nedostatečnost napravuje a tím obnovuje pro tělo potřebnou energii. Jakmile se tato energie obnoví, nastane změna. 

Výchozím předpokladem je, že vaše tělo funguje jako počítač, jste buď ve stavu zapnutí nebo vypnutí, silní nebo slabí vůči jakémukoli problému.

Bolest je známkou toho, že něco není v pořádku s tokem energie v těle.

Je tato metoda určena pro všechny  klienty, například i pro děti?

Don odpověděl.

Ano je určena pro rodiče, děti, příbuzné, přátele a také pro domácí mazlíčky. Prostě pro všechny, kdo chtějí mít kvalitní život. Pro toho, kdo se chce změnit a stát se svým vlastním Mistrem. Použitím této metody se nejen zlepší vztahy mezi rodinou, ale také ve vaší práci, škole při sportování a zábavě. Odhalíte tu nejlepší verzi Vás samých. 

 Dá se Yuen Method (TM) využít i v jiných profesích – lékařů, terapeutů, masérů apod.?

Jarka odpověděla. 

Ano, určitě tato metoda se dá využit v těchto profesích. Yuenovou metodou se profese zlepší a vše se stane více efektivní.

Plánujete také rozšíření do ČR a SR? Mohou se na Vás klienti již teď obracet?

 Jarka odpověděla. 

Ano, určitě bychom velmi rádi asistovali všem, kteří budou mít zájem. A také nejenom asistovat, ale také vás naučit Yuen Method (TM). Určitě je na každém, jak si každý přeje a jak jsou zájemci otevření k tomuto netradičnímu způsobu řešení problémů. 

Paní Jarko, jak jste se v Kanadě aklimatizovala?   Co Vám třeba nejvíce chybí a nejméně chybí ve srovnání s naší zemí?

Mohu říct, že moje první roky v Kanadě byli  náročné, největší zátěž byla pro mě angličtina, přes den jsem chodila do práce a večer do školy. To trvalo několik let, až do doby, kdy jsem si zvykla myslet a dělat cokoliv v angličtině automaticky. 

Co mi nejvíce chybí, jsou určitě hrady a zámky, muzea, tradiční jídlo a pochopitelně cukrárny. Naposledy jsme byli v Praze na slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v roce 2016. Bylo to opravdu úžasné, nikdy nezapomeneme na tuto slavnostní chvíli. Každému přejeme, aby něco takového zažil. Tady v Kanadě jsou krásné věci, které je určitě radost vidět a navštívit. Příroda, národní parky s divokými zvířaty. Každá provincie (10 provincii) a teritorie (3) má svojí osobní zvláštnost a půvab.

Jak se v Kanadě slaví tradiční Vánoce?  Je tam nějaké specifické jídlo na stole?  Chodí k Vám Santa Claus komínem?

Kanadské Vánoce se slaví 25. prosince a pan Santa Claus přináší dětem z komína dárky. Slavnostní večeře ve většině rodin je krůta s nadílkou, bramborová kaše a dušená zelenina. 

FOTO: Kelowna Britská Kolumbie

My slavíme Vánoce většinou netradičně. Každý rok máme dvě slavnostní večeře a to 24. prosince a 25. prosince a určitě nesmí chybět řízek s bramborovým salátem, obložené chlebíčky a jablečný štrúdl. 

Nechybí ani Vánoční hudba, svátečně prostřený stůl a pohádky. Hodně českých pohádek má anglické titulky a Donovi se moc libí. 

Naše společné přání je podívat se znovu do Prahy v době Vánočních svátku a znovu se ponořit do krásné vánoční atmosféry, která se najde jedině v Praze.

Pane Done, u nás žijeme v přesvědčení, že každý Kanaďan miluje hokej, případně ho i hraje, jak je to u Vás? Který tým je Váš oblíbený a co říkáte na český hokej?

Když mluvíme o hokeji tak jsem velký hokejový fanoušek, sám jsem hrál jen pro zábavu ve škole. Teď  jen občas sleduji finále Stanley Poháru. Mým oblíbeným týmem teď je Vancouver Canucks a určitě také rád sleduji mezinárodní střetnutí.

Už jste navštívil Českou republiku?  Co Vás u nás překvapilo?

Ano, několikrát jsem navštívil Českou republiku. Mým oblíbeným místem je Strahovská knihovna a moje největší překvapení v České republice bylo srdce Prahy. 

Když jsem poprvé vystoupil ze stanice metra Můstek, úplně jsem zůstal jako přimrazený. Bylo to, jako bych se vrátil v čase. Byl jsem obklopen staletými budovami a neskutečnou historií napsanou doslova do kamen. Byl jsem tak překvapen, co lidé dokázali vytvořit a jak se vše zachovalo pro nás, abychom to mohli vidět a zažít. 

Vaše příjmení Nadrofsky mi zní evropsky, až slovansky. Pocházejí Vaši předci z Evropy?

Ano máte pravdu, moji předkové pocházejí z Evropy, konkrétně můj otec z Polska.

Takže jste se původem dva Slované potkali v Kanadě?

Jarka odpověděla. 

Je to tak. Don a já jsme Slované, co se potkali v Kanadě. To zní moc pěkně…

Děkuji Vám za rozhovor a přeji, aby se Vám přání Vánoc v Praze brzy splnilo.

Webové stránky Jarky a Dona s Yuen Method (TM) naleznete zde: https://www. yuenovametoda.com

TIP: Můžete využít 20 minut zdarma, které paní Jarka poskytuje a zjistit, jak tato metoda funguje.

FOTO: Jasper Alberta 

casopiskvalitnizivot

Web časopisu Kvalitní ŽIVOT

Napsat komentář