Olga Beleacova – energie ukrytá ve špercích a krásy Gruzie – nezkrácený rozhovor

Olga Beleacova se narodila a vyrostla v Moldávii, kde se jí dostalo prvního uměleckého vzdělání. V mládí se začala věnovat malbě obrazů, což je jeden její talent v umělecké tvorbě. Ale jí to nestačilo, neboť v sobě měla tajné zdroje, které se hlásily o slovo. Klenotnictví ji poprvé oslovilo, když byla ještě malou dívkou. Dostala se jí do ruky stará knížka o zlatnictví, kterou si jedním dechem přečetla. Moc ji toto řemeslo zaujalo a Olga věděla, že se kouzelné zlatnické práci naučí. Od té doby v její paměti žila tato knížka a v jejím srdci se zrodila láska ke zlatnictví. Pak následovala dlouhá životní cesta, která ji vedla k cíli. A jak Olga říká: „Zdá se, že některé věci jsou řízené shora. Bez ohledu na délku tvé cesty dosáhneš toho, kam Tě vede Tvé srdce. Se vším, co Tě potká na cestě, Ti jen přidává znalosti zkušenosti a porozumění, vlastnosti potřebné k seberealizaci.“

Po ukončení vzdělávání v Moldávii se Olga přestěhovala s rodiči do Prahy, kde dále hledala svou cestu. Často cestovala do Itálie, kde obdivovala díla tamních zlatníků. A pak přišel čas, aby se pro ni odhalil svět zlatnictví. Po návratu do Prahy našla vhodnou školu, kterou úspěšně vystudovala. Nyní bydlí v Gruzii, kam se po dokončení studia přestěhovala. Pokračuje v sebepoznání a rozvíjení techniky přihrádkového emailu.

Každý den zdokonaluje své dovednosti, které prezentuje v rámci své značky „Omalgami“ a poznává tuto krásnou zemi.

O sobě říká: „Mám zvláštní schopnost vidět krásu ve všem, co mě obklopuje a velkou touhu ji tvořit vlastníma rukama. To je impuls, který mě přivedl k seberealizaci v klenotnickém umění. Každý šperk je individuální a jedinečný, narodil se v mé fantazii a byl vytvořen s láskou.“ Mé životní krédo: „Do všeho co tvořím, investuji lásku a část své Duše. Jen tak dílo rukou a duše dostane auru lásky a přinese radost majiteli šperku“.

Kdy jsi začala objevovat esoteriku?

K esoterice jsem začala tíhnout už od dětství. Svět jsem vnímala jiným způsobem než většina lidí. Mám svůj vlastní názor na život a na to jak se dějí věci ve světě a ve vesmíru. Již od dětství jsem potkávala spřízněné lidi. Například maminka měla kamarádku, která prošla zážitkem klinické smrti. Prožitek ji vedl k rozšíření vnímání a duchovnímu růstu. S velkým zájmem jsem často poslouchala jejich rozhovory, které jsem nepotřebovala nijak rozumově vysvětlovat. Jasně jsem cítila, že vše řečené je blízké mé duchovní přirozenosti, a pohledu na tento svět. Informace, které jsem od ní obdržela se staly velkým základem pro můj duchovní růst v životě.

Absolvovala jsi nějaké duchovní kurzy?

Duchovní kurzy se v našem životě objevují každý den. Když je umíš vnímat, pak o nich víš. Každý den přichází zážitky, se kterými musíš pracovat a rozvíjet v sobě nové schopnosti. V životě se řídím svým citem a s jeho pomocí utvářím svůj život. A na své cestě potkávám neobyčejné lidi, lidi žijící na stejné vlně jako já. Jen takoví lidé tobě podobní můžou ve tvém životě zůstat dlouhou dobu. Díky zákonu přitažlivosti podobného. Pokud o něčem přemýšlím, vždy si do života přitáhnu člověka, který mi přinese vše potřebné. Ale také přichází lidí žijící na jiné vlně. Oni jen přijdou do života aby naplnili nějaký úkol a zase odejdou. Důležité je umět porozumět všem životním situacím, které k tobě přichází každý den, což znamená být sebevědomý.

Jsi umělkyně a věnuješ se zejména šperkařství. Jak využíváš své esoterní znalosti při ruční práci?

Každý člověk má v sobě nějakou sílu a když je schopen něco vyrábět rukama ať obraz, sochu, nebo šperk, tak přes své ruce dává energii do díla. My víme, že vlasy a ruce jsou antény, přes které člověk bere a předává svou sílu. Proto ruční práce dodává výrobkům mimořádnou energii.

Máš nějaké rituály při práci?

Nemám žádný speciální rituál. Při práci se jen naladím na lásku a s ní tvořím. Kouzlo šperku se projeví jen když je vyroben s láskou.

Můžeš blíže popsat tvou práci energiemi při práci?

Vše vyplývá přirozeně, všechno mám uvnitř sebe. Když dostanu inspiraci pak tento vnitřní energetický stav přenáším do díla, které vyrábím. Proces výroby je pro mě posvátný a proto o něm nebudu moc mluvit. Řeknu jen, že nemůžu používat umělou koncentraci. Tvorba musí vyjít naprosto přirozeně. A když člověk pracuje s energiemi a buduje v sobě lásku, tak už nemusí při práci dělat nic jiného. Vše plyne samo. Je to jeden z projevů lásky. Také maluji obrazy a při tvorbě jsem jako v meditaci, změněném stavu vědomí, nebo jak by se dal ten stav popsat. Skoro nemyslím na nic jiného a pracuji přes své pocity.

Musíš něco dělat aby ses dostala do takového stavu?

Nemusím nic dělat, jen je třeba abych dostala inspiraci, kterou následně zhmotním. Prostě existuji tak jak jsem se narodila a žiji svým způsobem na cestě tvorby. Jednou jsem například dostala inspiraci na šperk. Měla jsem jeho představu v hlavě nějakou dobu, než jsem ho nakreslila. V předvečer noci, než jsem začala s prací se mi zdálo, jak ho vyrábím. Pak jsem se probudila, šla do dílny a vyrobila ho přesně podle vize. Byl pro mě jako dítě. Mám k němu osobní vztah, proto jsem si ho nechala pro sebe. Je to velice speciální kus.

Je postup jiný, když pracuješ pro konkrétního člověka?

Ano, je jiný. Protože musím tolerovat požadavky co člověk chce. Musím o něm přemýšlet, vnímat jak vypadá a co dělá. V takové práci se musí projevit umění odhalit jeho skutečnou osobnost aby šlo vytvořit šperk „na míru“.

Stalo se ti, že bys někdy odmítla někomu vyrobit šperk?

To se mi nestalo. Ale někdy jsem v sobě neměla dobrý pocit při práci pro určitého člověka a práce se pak nepovedla tak jak jsem si přála.

Všechno co v životě dělám dělám právě na základě svého cítění. Pokud je překročím, tak dochází k negativním výsledkům.

Když máte určité pocity, tak je nutné se jimi bezvýhradně řídit.

Vyrábíš šperky spíš pro muže nebo ženy?

Spíš pracuji pro ženy, ale občas i pro muže. Pánské šperky také vyrábím, naladit se na mužskou energii je pro mě snadné. Ale když mluvíme o mužích, chci říci, že je velký rozdíl, když vyrábí šperky muž nebo žena. Muži jsou většinou přesnější a věnují se klasické zlatnické tvorbě. Ženy do práce vkládají více svých citů a jejich tvorba je tak více umělecká.

Jací jsou tví zákazníci? Jsou spíše esoterici?

Někteří jsou velmi neobyčejní. Ale lze řícit, že jsou to citliví lidé. Moje šperky nejsou vyrobeny klasickým způsobem, nejsou obyčejné. Mými zákazníky se stávají lidé, kteří jsou schopni cítit energii mých děl.

Každý šperk je úplně jiný. Byl inspirován různými situacemi a vytvořen v různých stavech změněného vědomí. Člověk musí sám cítit energii a vnímat že je pro něj prospěšná. Přílišné přemýšlení o účincích není na místě.

Jaké máš náměty v tvorbě?

Inspiruji se hlavně v přírodě. Myslím, že je nejlepší a nejbohatší zdroj inspirace. Příroda je tak dokonalá i když některé věci nevypadají tak dokonale jako může vyrobit člověk. Ale v nedokonalosti vidím dokonalost. Pro výrobu šperku lze použít inspiraci v textuře například písku nebo dřeva. Příroda má nekonečné množství motivů.

Používáš přírodní materiály při výrobě?Hlavně pracuji s kameny a to jen s přírodními. Uměle vyrobené kameny nemám ráda, protože v sobě nemají žádnou energetickou sílu. Přírodní kameny mají své vlastnosti a svou specifickou energii, což je při výrobě energetických šperků mimořádně důležité. Běžně používám hlavně zlato a stříbro v kombinaci s kameny.

Ty vlastně používáš ještě jednu nevšední techniku a to přihrádkový email. Jak ses dostala k emailové tvorbě?

Přihrádkový email souvisí s mou velkou životní změnu, když jsem se přestěhovala do Gruzie, kde jsem tuto techniku vystudovala. Prostřednictvím emailu se dá vytvořit umělecké dílo. Dlouho jsem hledala možnost studovat tuto techniku, která mi umožní projevit své malířské dovednosti. A také pomůže rozšiřovat své technické možnosti ve zlatnictví.

Co tě vedlo jet studovat email do Gruzie?

To je osud. Prostě jsem se musela do Gruzie dostat. Když jsem se začínala zabývat zlatnictvím, přemýšlela jsem o emailu. Nejprve jsem chtěla studovat email v Itálii, neboť v Čechách není žádná škola zaměřená na výuku výroby emailu. Ale osud mě zavedl do Gruzie, kde jsem v jednom obchodě objevila krásu Gruzínského umění přihrádkového emailu. Naprosto jasně jsem věděla, že se přijedu učit email do této země. Člověk si něco přeje, ale pak rozumem začíná přemýšlet a malovat si různé představy. Ovšem život má na víc a umí nás překvapit.

Co ti ještě přináší Gruzie?

Když jsem poprvé přijela do Tbilisi, ráno jsem se probudila a podívala shora na celé město. Cítila jsem: „To je moje město“. V Praze jsem bydlela už asi 6 let. Za tu dobu jsem pochopila, že Praha není místo, kde bych mohla bydlet celý život. Praha je krásná, ale já potřebuji něco jiného pro svou inspiraci a svou duši.

Máš vjemy, že bys byla více svázaná s Gruzií?

Od první chvíle co jsem vstoupila do Gruzie, silně jsem cítila, že jsem v minulém životě byla Gruzínkou. Prostě cítím velké spojení s gruzínskou zemí. Když jsem se rozhodovala jet do Gruzie učit se emailové technice, věděla jsem, že zde i zůstanu. Je to zem, kterou potřebuji ke svému životu. Když jsem přijela a začala hledat, vždycky jsem dostala vše potřebné. Každý krok mě přivedl k pomoci, kterou jsem v té chvíli potřebovala.

Cítíš, že ti něco v Gruzii pomáhá?

Pomáhá mi sama země, naplňuje mě silou a moudrostí. Poznávám tu hodně zajímavých a neobyčejných lidí. Našla jsem také lidi, kteří se mi stali velice blízkými ve velice krátké době. Dříve jsem takové lidi nepotkala celý život. Cítím, že s nimi mám silné vztahy, které mě naplňují. Začala jsem vnímat život úplně jinak. Energie města a hor je pro mě zvláštní. Miluji ty hory a přírodu, která je mi velice blízká.

Zajímáš se nějak o mystiku Gruzie?

Mystika je kolem nás vždy, jestli si ji umíš všímat. Podle úhlu pohledu je to pro někoho mystika. Pro mě to je život naplněný kouzlem se kterým se učím pracovat a pro sebe využívat. Školy a teorie jsou dobré, ale praxe je důležitá. Ovšem praxí procházíš jen ve skutečném životě. Bydlím v Gruzii rok, ale za tu dobu jsem se hodně dostala do nitra sebe samé. Pro každého člověka je mimořádně důležité se dozvědět co je a kdo je. Když pak ví kdo je a cítí svou vnitřní sílu, tak může cokoli.

Ty jsi říkala něco o svém minulém životě v Gruzii. Mohla bys říci něco bližšího?

Já si ho nepamatuji. Ale jen cítím, že jsem tu už bydlela. Jak jsem říkala, tak potkávám lidi s esoterními znalostmi. Poznala jsem jednoho velmi zvláštního člověka, který mi moje pocity potvrdil. Byla jsem jednou Gruzínskou kněžnou. Tak nevím, možná jedno najdu nějaký obraz na kterém se poznám a vzpomenu si. Je to zvláštní pocit, ale mě zajímá reálný život v současnosti, než minulost.

Tvoje značka se jmenuje Omalgami. Má nějaký speciální význam? Co o ní můžeš říct?

Od okamžiku kdy jsem se začala učit zlatnictví, rozhodla jsem se, že moje umění musí mít své jméno – svůj název.

Musela se v něm objevit má osobnost a má tvorba. Tak jsem začala hledat a trvalo mi pár let, než jsem našla inspiraci a získla své jméno. Tehdy jsem již věděla, že pojedu do Gruzie a má značka musela také souviset s emailovým šperkem. A v jeden den to přišlo. Zaslechla jsem slovo „amalgam“, které mě mimořádně zaujalo. Amalgám je slitina tvrdého a tekutého kovu (stříbra a rtuti), která se používá pro výrobu zrcadel. Po nějaké době jsem toto slovo znovu objevila v knize Vadima Zelanda „Transurfing reality“ (u nás vyšlo pod názvem Ovlivňování reality). Spisovatel hovřil o jedné duchovní praktice s názvem Amalgám. Nějakou dobu jsem přemýšlela, hrála si s písmeny, numerologií, Feng Shui a vyšlo mi Omalgami. Název odráží mne a moje umění ve zlatnictví a nachází se v něm dokonce i mé jméno. Když jsem přijela do Gruzie, věděla jsem, že mám značku a budu ji zde rozvíjet.

Co ti ještě přinesl Zeland, kromě Omalgami?

Zeland se objevil v mém životě, kdy jsem potřebovala podporu. Už předtím, než jsem začala poslouchat a číst jeho přednášky jsem začala žít a myslet podobným způsobem. Jeho dílo pak ke mně přišlo jako důkaz, že jdu správným směrem. Prostřednictvím jeho knih jsem se mohla více rozvinout. Zelandovy knihy jsou je stále aktuální, ale já potřebuji jít pořád dál a dál.

Čerpáš teď inspiraci od nějakého jiného autora, nebo žiješ podle sebe?

Vždy musíš žít podle sebe. Autoři ti mohou přinést nové informace, ale pak už musíš jít dál sám a získané vědění používat ve skutečném životě pro své životní úkoly. Zajímavý je také Ukrajinský autor Alexandr Palienko, který je zaměřený na praktické cvičení a harmonizaci materiální strany a duchovna. Mě ale zajímají hlavně lidé, kteří pracují s esoterikou a duchovními naukami a kteří jsou úspěšní. Když člověk dosáhne hmotného úspěchu a je duchovně rozvinutý, tak má jeho existence váhu. V minulosti jsem žila spíše ve snech a materiální existenci jsem tak vážně nevnímala. Ve snech můžu vidět budoucnost, kterou můžu následující den prožít. Před tím mě více zajímal život snový než reálný, ale to není správné. Nicméně jsem si takovou životní etapu musela prožít.

Jsme lidé žijící ve hmotě a musíme s ní umět zacházet. Duchovní a materiální musí být propojené a obě strany musí být dobře zpracované.

Práce se šperky mi pomáhá zvládnout i materiální stránku života. Rozvoj mé značky je hodně materiální záležitost. Ale také pracuji se svou duchovní stránkou a snažím se vše harmonizovat.

Povídání o špercích – popisy šperků

Lotosový květ

Lotos symbolizuje silný zdroj energie, která umí prozářit čakry. Jeho kresba má v sobě hodně ženské energie a posiluje sexualitu. Pro přívěšek jsem vyrobila dlouhý náhrdelník, abych ho mohla nosit na solar plexu. Naušnice má stejné vlastnosti.

Měsíční magnetismus

Je příkladem inspirace, kterou dostávám z přírody. Měsíc cítím velice silně. Jeho energie je spojená se ženskou. Cítím na sobě jeho kouzelné působení, zvlášť když je úplněk. Člověk se jen tak nemůže přestat na něj dívat, má velkou přitažlivost. Povrch šperku připomíná měsíční povrch a kámen Labradorit je spojený s měsíční energií a je ženským kamenem stejně jako perly, růženín, nebo měsíční kámen Adulár.

Šperk pomáhá najít ženě spojení s měsícem a lépe využít jeho energii, čímž dochází k posilování jejich ženských vlastností.

Oriental Magic

Moje kamarádka ho pojmenovala: „žena běžící po vlnách“. Vypadá také jako motýlí křídlo, nebo lodní plachta. Má zvláštní energii, kterou nemůžu popsat – tu lze jen cítit. Měla jsem silnou inspiraci, zjevil se mi ve vizi před očima a za den jsem ho vytvořila. Každý šperk má svou duši a občas z mých rukou vyjde něco neobvyklého.

Tropická orchidej

Orchidej v mém cítění představuje obraz čistoty. Použitý citrín vyjadřuje čistý sluneční svit. Šperk má svého nositele očišťovat a ladit na čistotu. Náhrdelník z perel vyjadřuje ženskost, neboť perly jsou určené právě ženám, neboť je posilují. I když se někdy povídá, že perly nosí smůlu, tak jde spíš o osobní špatné zkušenosti.

Prsteny Den a Noc

Ty jsem dělala pro kamarádku. Před časem jsem totiž udělala podobný prsten pro sebe a od té doby je ode mne lidé žádají. Tento typ prstenů je svým způsobem jedinečný a vyhledává si své určité zákazníky, kteří cítí jejich sílu a dovedou využít jejich energii.

Prsteny jsou vyrobeny v kombinaci zlata, stříbra a perel. Každý prsten jsem vyrobila zvlášť a každý je trochu jiný. Až poté co jsem je vyrobila jsem objevila zvláštnost, kterou jsem neplánovala. Prsteny lze snadno nosit na jednom prstu vedle sebe – dokonale do sebe zapadají.

Kamarádce přeji hodně štěstí a vložila jsem do nich energii bohatství.

Olga Beleacova

Exclusive jewelery desiner

Exkluzivní zlatník designér

Facebook.com/omalgami

e-mail: olga.omalgami@gmail.com

http://omalgami.blogspot.cz/

AUTOR: Jaroslav Vyoral, FOTO: Světlana Beleacova www.svbeliakova-photos.ru