Návštěva u chrtů PODENCO na Tenerife

Při únorové návštěvě Tenerife jsme navštívili i chrty PODENCO, o kterých jsme psali v nasem casopise a které také můžete adoptovat do České republiky. Pani Marta, která tam žije se pravidelně stará o všechny transporty pejsků, poskytuje jim doma přechodné bydliště a pravidelně je bavštěvuje v útulcích, kde také pomáhá, s čím je potřeba.  Tímto jí děkuji, že je tak obětavá a pejskům zachraňuje životy.

Zde kousek článku o podencích.

Máme rádi pejsky – představení PODENCO – úryvek z článku únor 2016 časopis Kvalitní ŽIVOT

Text: Ladislav Lacina, GACR

Foto: Ladislav Lacina, redakce
Také jezdíte na dovolenou za krásnými zážitky na Baleáry nebo Kanárské ostrovy?  Málokdo ví, že tam žijí speciální plemena chrtů. Nejznámější je Podenco Ibizan, žije na Baleárských ostrovech, kam je pravděpodobně přivezli Féničané, a Podenco Canaria – na Kanárských ostrovech.
Podenco Ibizan i Canario – je podle FCI primitivní plemeno ve skupině špiců v sekci primitivní lovecká plemena, kde mu dělají společnost
 sicilský chrt, portugalský podenco,  kanárský podenco a faraonský pes a jeho historie sahá až do starověkého Egypta – 5000 let před n. l., spolu s galgy a greyhoundy.
PODENCO

Pokud plánujete cestu na Tenerife a chcete pomoci při transportu pejsků do Prahy, ušetříte nám velké náklady s tímto spojené a zatíží vás to jen trochou vašeho času na letišti. Pro bližší informace nás prosím kontaktujte.

tel.: 777 715 881, 777 715 882, 774 715 886, gacr.adopcechrtu@seznam.cz


Podenco v utulku na Tenerife v utulku na Tenerife Marta a Ivana u Podencu

Podenco je elegantní a hbitý pes s atletickou a atraktivní postavou. Vyniká i elegantním pohybem. Jeho velké vzpřímené uši – charakteristický znak plemene – jsou široké na základně a směrem ke špičce se zužují. Krk je dlouhý a štíhlý. Jeho srst, která pokrývá celé tělo, může být hladká nebo hrubá, obě dvě varianty ale mají typické zbarvení, tedy různé kombinace bílého podkladu a červených znaků u ibizských a celé zlaté u kanárských. Jeho oči jsou jantarové barvy a mají ostražitý a inteligentní výraz. Hmotnost se pohybuje mezi 19 – 25 kg, výška u psů mezi 66 až 72 cm, u fen mezi 60 – 67 cm.
V porovnání s ostatními plemeny, které se snažíme zachraňovat, je podenco nejaktivnější. Miluje dlouhé procházky, je stále v pohybu, je učenlivější a snaživější. Poměrně rychle si zvyká na nové prostředí, je komunikativní, miluje člověka a svojí smečku.