Na výlety s novým číslem Naší přírody – 3/15

Taky vás ptačí štěbetání hned po ránu táhne ven? Nedejte se tedy moc přemlouvat a nezapomeňte si přibalit nové číslo Naší přírody. Dozvíte se v něm mimo jiné, že i když se díváte a máte pocit, že nic nevidíte, tak přitom vidíte – jen se pozorovaný tvor umí krásně zamaskovat a chránit si tím život před predátory. Pokud jste zahrádkáři, můžete se přidat k projektu Živá zahrada, bude se líbit vám i všem živočichům, kterým tím zřídíte nové bydlení. Budou mezi nimi určitě i ptáci, takže budete moci pozorovat, jak náročná je péče ptačích rodičů o nové pokolení. Snad jen mimo rodičů kukaččích, kteří přenechali výchovu svých dětí jiným.

A pokud byste nevěděli, kam se o víkendu vydat na výlet, nechte se inspirovat článkem o Hrubém Jeseníku či o putování po stopách posledního vysočinského vlka, bude to stát za to.

Ptačí rodiče a děti

Doba hnízdění je právě v plném proudu a tak při vycházkách do přírody můžeme narazit na upachtěné ptačí rodiče, kteří teď mají opravdu napilno. Aby své malé křiklouny vůbec uživili a uchránili je před vším zlem, celý den se ani na chviličku nezastaví. Není divu, že zatímco děti v jejich péči jen kvetou a rostou jako z vody, ustaraní, vyhládlí a ulítaní rodiče už doslova melou z posledního. A to mají ještě hodně práce před sebou. Jakmile totiž ptačí drobotina poprvé opustí hnízda a vrhne se do velkého světa, přijdou na řadu první krůčky, první klopýtnutí a nakonec i vytoužené létání. A představte si, že mnozí z rodičů tenhle kolotoč během sezóny roztočí ještě několikrát. Nic naplat, pud je pud a rodičovská láska bývá bezmezná.

Jak se zvířata maskují

V přírodě – stejně jako v lidské společnosti – zuří permanentní válka, a zda jedinec, či dokonce celý druh, přežije, závisí na tom, jak se přizpůsobí svému okolí a oklame či zastraší své nepřátele. I když nejsme přáteli polidšťování zvířecích vlastností, nutno přiznat, že při srovnávání způsobů, jakými se živočichové snaží uchovat svůj život, s tím, jak se o to samé snaží lidští válečníci, vyniknou četné paralely. Je však podivuhodné, že i před těmi nejmodernějšími vynálezy lidské vojenské techniky mají živočichové obvykle náskok mnoha milionů let.

Nedotčené skály Hrubého Jeseníku

Toulat se hlubokými lesy nazdařbůh po pěšinkách, kde nikdo nechodí, šplhat na roztodivná opuštěná skaliska, překonávat hluboké strže a zažívat pocit dokonalé svobody pohybu. To vše lze zažít v severovýchodní části Hrubého Jeseníku, která nese název Medvědská hornatina.

Obsah čísla 3/15

Ptačí rodiče a děti / Alena Říhová

Jaro na lukách / Přemysl Pavlík

Jak se zvířata maskují / Hana a Vladimír Motyčkovi

Ohrožení broučí obři – vodní druhy / Mladen Kaděra

Je vaše zahrada živá? / Denisa Mikešová

Na svět přicházím podvodem… / Alena Říhová

Nedotčené skály Hrubého Jeseníku / Martin Janoška

Na stopě posledního vlka Vysočiny / Jaroslav Monte Kvasnica

Kambrium – exploze života / Lukáš Kukal

Hádeckými lomy za přírodou i dalekými výhledy / Jan Moravec

Divocí koně zachraňují modrásky / Dalibor Dostál

Školní „kecy“ aneb co se dá najít v písemkách / Marek Velechovský

Poznáváme naše hřibovité houby: hřib rudonachový / Michal Mikšík