Masožravky chytnou a nepustí, ať se jedná o hmyz, myš či ještěrku

Někdy v bytech poletují mouchy či octomilky a je potřeba se jich zbavit. Pořiďte si masožravku, která vám s tímto problémem velmi ráda pomůže. Masožravých rostlin je přes 600 druhů a používají různé lsti, aby dostaly to, co chtějí – potravu. Do světa těchto rostlin jsme pronikli na výstavě masožravek (téměř 100 druhů) ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě.

Masožravky rostou v půdách, které nejsou bohaté na dusík ani fosfor nebo v těch, kde tyto živiny jsou, ale získají je silnější rostliny. Proto jsou masožravky přizpůsobené a úspěšně bojují proti hladu lovením různých kořistí. Kromě hmyzu zvládnou větší druhy strávit například i myši či ještěrky. Bublinatky, které jsou mezi masožravkami největšími lovci, žijí ve vlhké půdě a chytají hlavně korýše. Proto se obecně nazývají masožravky a ne hmyzožravky. K vidění bude i druh heliamfora, kdy se bude patrně jednat o první kvetení v České republice. Těšit se můžete také na láčkovku připomínající záchod,“ popsal Vlastimil Rybka, kurátor výstavy masožravek.

Masožravky jsou různých velikostí, a to od jednoho centimetru do jednoho metru. „Nejmenší jsou bublinatky, naopak nejstatnější je špirlice žlutá, protože má pasti až jeden metr vysoké. Svou potravu konzumuje listy, které jsou od velkých žlutých a aromatických květů vzdálené, a to proto, aby nezkonzumovaly opylovače dřív, než splní svůj úkol,“ vysvětlil Rybka.

Už žádný hmyz – ulovte si svou masožravku nebo „Honzíka“

Protože návštěvníky, hlavně děti, masožravky zajímají, mohou si vybrat tu svou, odnést si ji domů a pozorovat její důmyslný lov. „Zaleží na každém, zda si vybere masožravku, která se po chycení potravy zavře nebo třeba špirlici. Ta má kornout, ve kterém je lepkavá a lákavá tekutina. Hmyz se tak sveze dolů jako po klouzačce a není cesty zpět. Lidé se při pěstování masožravek dopouští chyb, a proto si odnesou leták i s nejčastějšími omyly,“ řekla o vychytralých rostlinách Lucie Herberová, tisková mluvčí trojské botanické zahrady.

K dostání bývá i další flóra. „Několikrát do roka prodáváme přebytky našich rostlin. Pamatujete známé kytky, kterým naše babičky říkaly “Honzík“? Tak i ty si můžete z výstavy odnést,“ doplňila Herberová.


Masožravky Troja 4. - 13. 6. 2015

Masožravky Troja 4. - 13. 6. 2015 www.botanicka.cz

Masožravky Troja 4. - 13. 6. 2015 www.botanicka.cz

Masožravky Troja 4. - 13. 6. 2015 www.botanicka.cz

Masožravky Troja 4. - 13. 6. 2015 www.botanicka.cz

Masožravky Troja 4. - 13. 6. 2015 www.botanicka.cz