Když se fretka narodí…

Dokončení článku z březnového čísla Časopisu pro Kvalitní ŽIVOT 2015 autorky Aleny Nedbalové z Českého klubu přátel fretek. V něm se dozvíte, jak správně vychovávat fretku.

Výchova fretčího miminka…

Nesmí se ho bát, malé kousance se zvládnou, a musí fretku zvykat na změnu prostředí, lidí, tj. aby co nejvíce členů domácnosti, kamarádů, fretě chovalo a mazlilo, aby si zvyklo na více lidí, nejen na svého majitele. Pokud se toto zanedbá, je další výchova složitější. Pokud bude fretě vychovávat pouze jedna osoba, je pravděpodobné, že si fretka zvykne pouze na něj a další lidi bude brát jako vetřelce a bude je kousat. Výchova fretky není nic jednoduchého a mnoho majitelů ji podcení a potom vládne fretka jim a ne oni jí a je to špatné. Další výchova je pak těžší. I to se dá. Po zkušenostech mohu říci, že fretka se dá vychovat v každém věku.

A jak že tedy fretku vychovávat?

V prvé řadě je zapotřebí si uvědomit, že fretka, ač je šelma, je charakterově mezi psem a kočkou. Tj dokáže si udělat velmi silnou vazbu jak na člověka, tak na svého fretčího společníka, a to až tak silnou, že při ztrátě někoho z nich dokáže zemřít (přestane jíst a zemře). V tom je podobná psovi. Kočce v tom, že je naprosto svéhlavá a nenaučí se ani základní poslušnost, že někam nesmí, jako třeba kočka. Fretce nikdy nevysvětlíte, že nesmí lézt na stůl, že vám nesmí krást nákup přímo z nákupní tašky, že vám nesmí lézt do skříně, do šuplíků, a odkut krást věci a tahat je do svých skrýší, že vám nesmí krást ovladač na televizi či mobilní telefon, že z nich nesmí vykusovat čudlíky, že si nesmí nosit svoje jídlo (granulky či maso) za skříň a zde to skladovat společně s dalšími ukradenými věcmi. Je to prostě takový škodič, který vás naučí si dávat pozor na věci a uklízet si je.

Fretku lze vychovávat – tedy do míry toho, aby vás nekousala, mnoho jiného ji nenaučíte – pouze láskou a trpělivostí. Nikdy fretku nevychováte systémem trest a odměna jako psa. Toto nikdy nepochopí. Takže lze jí hladit, lze s ní chodit na procházky, nejlepší výchova je ještě vitamínovou pastou či nějakým pamlskem, např. když vás kousne prostě jí musíte dát najevo, že vaše ruce je lepší oblizovat (tedy pastu kterou máte na ruce) než kousat. Toto fretka pochopí poměrně rychle. A především musíte mít přirozenou autoritu. Fretka (stejně jako další zvířata) velmi dobře vycítí váš strach, a pokud se jí budete bát, nemáte šanci takovou fretku vychovat. A pokud před ní budete utíkat, a třeba křičet – je to to nejlepší, co můžete pro fretčí radost udělat.. zdrahající a ječící cíl je to nejlepší, co fretka může honit, dohonit a kousnout a nejlepší k tomu jsou nohy jen v ponožkách nebo mokré nohy, když jste čerstvě po koupeli.. tomu se málokterá fretka ubrání, tomu pokušení se zakousnout Je vždy potřeba mít na vědomí, že fretka je sice domestikovaný tchoř více než 2.5 tisíce let, ale nikdy se nedala zcela tak vycvičit jako pes a či kočka a je to prostě šelma, která může kdykoliv dát najevo svůj nesouhlas kousnutím. Vychované fretky malým, ty nesocializovanější silným, možno až tak silným, že někdy budete muset navštívit lékaře s prosbou o šití vaší kůže. Výchovu fretky nesmíte tedy podnicenit. Ale i když vychováte miminko, nemáte vyhráno.

Fretčí puberta

Cca od půl roku přichází fretčí dospívající jedinec do puberty. Puberta u fretčích holek není tak divoká, jako u fretčích kluků, kteří nejen, že začínají opravdu smrdět jako tchoř (sestoupnou jim varlátka a z kluků se stávají muži), navíc všude značkují. Tzn. zvednou jednu nožičku a přehodí ji přes všechno, co jim přijde do cesty – nejlepší je hadice od luxu, dřevěné spojení na židlích, nohy od stolu, prostě vše, na co přijdou. A tento opravdu pronikavý fretčí smrádek se nejen velmi špatně uklízí, ale opravdu je cítit po celém bytě. A navíc si klučina začne hledat samičku, kterou vidí úplně všude.. ve vaší noze, ponožce, plyšové hračce.. Záleží potom na sexappealu každého jedince, jak moc bude bujarý či naopak klidný. Spíše však počítejte s první variantou. Na toto existuje jedno doporučení, po dosažení pohlavní dopělosti klučíka, tj od věku cca 10ti měsíců, ho nechat vykastrovat. Toto období říje, trvá u freťáků od jara do podzimu, mnohdy začíná už v lednu, a potom máte skoro třičtvrtě roku fretčího kluka, který má jediný cíl – najít si samičku. Takže takové  to správné fretčí hraní, mazlení, prostě to, na co si většina lidí fretky pořizuje, je až daleko na druhém místě.

A jak je to vůbec tedy s hygienou? Je fretka čistotná?

Většina fretek se přímo od matky v útlém věku naučí chodit na záchůdek, na kočičí stelivo a nemá s tím v uzavřeném prostoru – v kleci, voliéře – problém. Trochu jiná je situace ve volném prostoru např. doma, kdy některé fretky jsou čistotné i v tomto případě, a pokud po bytě umístíte dostatek záchůdků, dojde si na něj fretka i mimo klec, ale je to tak 50:50, tj 50 % fretek „hodí“ káko tam, kde je zrovna napadne.. tedy v nejbližším rohu. Fretka z 99% chodí na záchod do rohu. To už poznáte.. začne couvat, nacouvá do rohu a šup.. hodí káko. Vhodné jsou tedy rohové záchůdky a pro fretčí kluky s vysokým okrajem, protože se snaží hodit káko co nejvýš, protože pak jsou větší „kingové“  Naprosto nevhodným povrchem pro fretku jsou koberce, kde se nejen extrementy špatně čistí, ale o koberce si také fretka může zatrhnout drápek.

A tím se dostávám k další péči o fretku? Jak o ní pečovat?

Nutno říci, že péče jako taková o fretku není náročná. Musí se jí tak 1×14 dní stříhat drápky, většinou stačí na předních tlapičkách, na zadních stačí 1×2 měsíce, ty tolik nerostou. Další péčí, v závislosti na každé fretce individuálně (u některých nutno každých 14 dní, u některých stačí 1x za půl roku) čistit ouška. Klasicky tyčinkou s vatou, namočenou v kapkách na čistění uší pro fretky. Žádná další péče, jako koupání atd, není nutná. Fretka má podsadu a vrchní vrstu chlupů, které jsou v podstatě samočistící a není potřeba fretku koupat. Naopak, pokud budete mít pocit, že vám fretka smrdí a budete jí koupat častěji, může dojít i přesušení kůže a budete nadále léčit toto. Takže všeobecně platí, fretku nekoupat

Bývají fretky nemocné?

I toto je ošemetná otázka. Stejně jako každé zvíře i člověk, může se stát, že si pořídíte jedince, se kterým budete mít od počátku zdravotní problémy. Je tedy nutné dobře vybírat kvalitní chov, kde se dá očekávat, že miminka budou zdravá. Fretky mají svou vlastní teplotu těla kolem 38 oC, jsou tedy v létě náchylné na přehřáží a v zimě na prochladnutí. Velmi náchylné jsou také na lidské nemoci, např. na chřipku, kdy u člověka trvá léčení chřipky cca týden, u fretky až 3 týdny a může pro ni mít i fatální následky. Toto právě zažívá hodně fretkař- majitelů v současné době, a nejlepším lékem je hned nemoc podchytit, uvařit dětský čaj na nachlazení (1 sáček do 1 l vodu), přidat 1 polévkovou lžíci jitrocelého sirupu a toto fretce nalét do pítka. Většinou do 2-3 dnů se fretka začne lepšit.  Pokud  nemoc přetrvává,  je nutné navštívit veterináře a nasadit antibiotika. Výběr veterináře je také u fretek velmi důležitý, protože ne každý veterinář zná podrobně tuto šelmičku, většina veteriářů jsou zaměřeni plošeně na nejrozšířenější zvířata, tj psy a kočky, a o fretkách toho moc neví. Léčí je pak jako kočky, a tím dochází k mnoha omylům, které pro fretky mohou mít také fafální následky. Je tedy nutné se poptat v okolí, zeptat se lidí, kteří fretky chovají, kam s fretkami chodí, který veterinář s nimi má zkušenosti. Slušný a zodpovědný veterinář vás sám odkáže na takového, který fretkám rozumí a nebude se zdravím vaší fretky hazardovat. Ve vyšším věku (nad 4 roky) fretky trpívají na nemoce jako je inzulinom (obrácená forma lidské cukrovky), onemocnění nadledvinek, nemocné srdíčko, nejsou ojedinělé případy rakoviny.

A co očkování?

Co se další zdravotní péče o fretku týká, je vhodné fretku očkovat (fretě ve věku 6 týdnů, 9 týdnů a pak každý rok), proti psince, která se u nás bohužel rozšiřuje, můžete si ji přinést domů i na botek, a je pro fretky smrtelná, vyléčit ji v podstatě nelze.  Dalším vhodným očkováním (ač v současné době není povinné ze zákona) je vzteklina. Jiná očkování nejsou vhodná, ba naopak, nevhodná, stejně jako kombinace vakcín, protože fretčí tělíčko toto velmi špatně snáší a proto se proti ničemu jinému fretky neočkují. Velmi častým onemocněním u fretek a opakujícím se, je ušní svrab. Nemusíte se bát, není přenositelný na lidi, jedná se svrab v uších. Tento je nutný léčit, je vhodné i preventivně dávat fretce čtvrtletně lék (nejlepší je spot-on) prot svrabu, fungující i proti blechám a v létě i jako prevence proti klíšťatům. Tímto ošetřením máte 3 v 1

Je vhodné chodit s fretkou ven nebo je to spíš jen domácí mazlíček?

Fretky chodí ven velmi rády.. a to i v zimě ve sněhu. Sníh fretky milují. Zaboří hlavičku a už vidíte jen pohybující se zadeček ve sněhu. Na delší procházky ale fretčí holky moc nenalákáte.  Holky spíše zkoumají okolí, ale fretčí kluci jsou jiní.. chvilku si očuchají okolí a šup, ujdou s vámi po lesních cestičkách i 10 km.. samozřejmě svým tempem. Nemůžete tedy očekávat procházku ve stylu se psem.. s fretkou je to pomalé a je i vhodné si pořídit klokanní vak na břicho, kam můžete fretku uložit a kde si fertka může i odpočinout.  Na cestu ji samozřejmě vezměte vodu a granulky a nějaký ten pamlsek – prostě svačinku.

Kšíry.

Pokud se budete chystat na delší výlet či výlet vlakem nebo na více dní, fretka je poměrně nenáročná a stačí jí přepravka.. kde bude mít hamaček na spaní, deku na schování, misku s granulkama a pítko s vodou. Na dno klece umístíme záchůdek či (velmi dobře se mi osvědčila) dětskou plenku na přebalování.. dobře saje, vezmete, vyhodíte a dáte další. Fretka takto může strávit i celý víkend a nijak netrpí. Pokud ji několikrát denně vezmete ven na procházku, zbytek času v přepravce přespí a nemá s tím problém.

A co doma? Kde fretku chovat?

Osobně preferuji chov doma v bytě, který přizpůsobíte potřebám fretky, tzv „antifretčí byt“. Chovat fretku pouze v kleci, a nepustit ji ven, je trápení. Fretka potřebuje volný pohyb několik hodin denně. Pokud ji necháte v kleci, nejenže zdivočí, ale může mít i zdravotní problémy (pohyb atd). V takovém případě, je lepší si fretku nepořizovat. Pokud se fretce oddáte a přizpůsobíte si byt tak, aby se v něm fretka mohla pohybovat  a nemohlo se jí nic stát, nemohla vypadnout z okna a zalézt někam, odkud se nemůže dostat ven, utéct světlíkem k sousedům atd, pak je super mít fretku na volno a maximálně ji zavírat, když jdete z bytu pryč. Je i mnoho chovatelů, kteří mají fretky stále na volno. Fretka většinu dne prosí, takže si někde zaleze a spinká než přijdete domů.

Osobně nepreferuji chov fretek jak na balkoně v paneláku, kde je fretka vystavena vlivům jako je celodenní sluneční svit, v zimě zima, tak ve venkovních voliérách na zahradě. Mám za to, a  zatím mě nikdo nepřesvědčil o opaku, že pak se fretce nemůžete dostatečně věnovat, nemůže být s vámi v každodenním kontaktu, a to, že ji přijdete možná jednou denně nakrmit, nemá smysl fretku chovat. V zimě ji nemůžete vzít proběhnout domů, protože mnohdy velké změny teplot (v bytě a venku) by ji zahubily, tak zbývají jen procházky. A to, když je hodně minus, se vám nebude chtít jít. Takže fretka bude zavřená na balkoně v kleci, bez možnosti volného pohybu a kontaktu s vámi. Stejně tak je to ve venkovních voliérách, i když tam se dá předpokládat, že mají fretky větší možnost volného pohybu.

Co strava? Co vůbec fretka jí?

Fretka je šelma – takže tchoř v přírodě se živí masitou stravou – ulovením hlodavců apod. Tchoř – a fretka – je také jedno z mála zvířat, které může sníst i žáby, např. ropuchu a nemá potom zdravotní problémy. Této skutečnosti je potřeba přizpůsobit i stravu fretek doma. V dnešní době se hodně rozšiřuje tzv BARF (přírodní strava). Já se však přikládáním k jednoduššímu způsobu a i vzhledem k doplnění stravy veškerými vitamíny a dalšími látkami, které fretka potřebuje (taurin apod), ke krmení granulemi. Existují přímo granule pro fretky. Při výběru granulí není však důležitý obrázek na obalu, ale složení granulí. Měly by obsahovat co nejmenší procento obilovin (téměř žádné), a naopak by měly obsahovat vysoké procento masa a dalších důležitých prvků – vitamínů. Zcela nevhodné jsou granule pro psy, stejně tak levnější granule pro kočky. Naopak kvalitní granule pro kočky bývají pro fretky velmi vhodné. Toto je dobré prozkoumat a najít si na internetu stránky o fretkách a toto vše načíst. Jako doplněk stravy můžete fretce dávat žloutek (ne celé vajíčko), okurku, papriku, v létě meloun.  Ale jen v malém množství a ne každý den. Dalším vhodným doplňkem stravy jsou různé vitamínové pasty pro fretky nebo kočky.  No a sušené maso, což fretky milují a můžete používat jako úplatek. Fretkám v žádném případě – nikdy – nedávejte lidskou stravu. Připravíte jí tím akorát zdravotní problémy, které i když se neprojeví hned, tak časem mohou mít pro fretku fatální následky (např. vepřová šunka).

No a jak si fretka řekne, co právě chce?

I toto fretka umí. Neumí komunikovat verbálně, ale neverbálně (tj řeč těla) to umí dokonale. Umí se postavit k ledničce či ke skříče, kde ví, že máte pro ni dobrotky, a hned pochopíte, že chce nějakou mslku. Stejně tak si stoupne ke dveřím, když chce jít ven. A umí si vám vylézt na nohy, když už se jí nechce venku chodit po svých.  Malý přehled fretčí komunikace a další informace o fretkách můžete najít na www.fretkyboleslav.cz či na www.cesky-klub-pratel-fretek.cz .

Fretka s maskou

Fretčí mláďata 3. den

Fretčí mláďata 8. den

Fretka portrét

Fretka za stromem

Fretka na vodítku

Fretka na sněhu

Fretka s mládětem v náručí

Fretčí mládě se zakusuje do prstu

Fretka albín na stromě

Fretka v trávě

Fretka na noze

Fretka Zuzanka - starostlivá matka

Logo fretky boleslav