Festival Věštění na veletrhu Květy 2014 v Lysé nad Labem

Existuje něco krásnějšího, než čas strávený ve sluncem rozjasněné zahradě? Na tuto otázku naleznete odpověď od 10. do 13. července na výstavišti v Lysé nad Labem a pokud máte svátek 20. června, tak obdržíte pozornost od Českého zahrádkářského svazu, který vytvoří pestrobarevné aranžmá květin.

Osmnáctý ročník výstavy Květy 2014 nabídne návštěvníkům květinové aranžmá, kterému bude vévodit královna všech letních květin lilie. Tým aranžérů Českého zahrádkářského svazu vytvoří nezapomenutelná zákoutí a vazby krásných květin, letos na téma „Zahradní slavnost“. Návštěvníci budou moci obdivovat krásně prostřené stoly s vybranými lahůdkami, k čaji o páté bude hrát i hudba. Ze zahradní slavnosti sice nebudete odcházet s plnými žaludky, ale obohaceni o netradiční podívanou. Nádherné květy jako jsou lilie, fuchsie, pelargonie, jiřinky, denivky, trvalky a okrasné rostliny zde představí Specializované základní organizace ČZS Martagon, Lilium Brno, Pelargonie, Achillea, Rosa Klub, Dagla a mnoho dalších pěstitelů ČZS. V rámci expozice ČZS bude dětský koutek letos nově i s interaktivní dětskou expozicí. Součástí naší expozice budou velmi oblíbené specializované poradny vystavovaných květin, stánek časopisu Zahrádkář a vinařské posezení. V rámci výstavy Květy bude uspořádán již 3. ročník finále floristické soutěže v aranžování květin. Soutěž je vyhlášena opět ve třech kategoriích, žáci základních a středních škol, a pro členy ČZS. Finále soutěže proběhne v pátek 11. července 2014. Příznivci květinových aranžmá jsou srdečně zváni na průběh celého finálového dne. Veškeré soutěžní práce budou moci návštěvníci shlédnout až do konce výstavy. Návštěvníci budou moci zakoupit květiny, okrasné a ovocné dřeviny, balkónové rostliny, bonsaje, léčivé rostliny a byliny, nářadí a potřeby pro zahrádkáře i zahradní nábytek.

V rámci výstavy je rovněž připravena soutěž Polabský květ 2014. Floristé, květináři a zahradníci vytvoří expozice z rostlinného materiálu a ty budou vyhodnoceny ve čtvrtek porotou složenou z českých mediálně známých osobností, kterým bude předsedat herečka Bára Štěpánová.

blank

Zajímají vás bambusy, uvidíte největší bambus na světě (Dendrocalamus giganteus), který pochází z Barmy, nebo kvetoucí bambus – některé druhy po odkvětu totálně uhynou (Fargesia) a některé po vykvetení pokračují v růstu (Phyllostachys). Pozoruhodné je bambusové dřevěné uhlí, které se v Asii používá k čištění vody. Nevšední, velmi oblíbený druh je Fargesia, kterým se živí Panda velká.

blank

Současně s výstavou Květy proběhne Festival věštění. Opět se můžete setkat s kartářkami, vědmami a čarodějkami z Věštírny Květy Fialové. Čeká vás program plný přednášek, seminářů a tematických vystoupení členů věštírny a jejich hostů. Ve stáncích můžete nakoupit léčivé kameny, kouzelná vykuřovadla a další předměty běžného čarodějného života.

U stolečků potkáte jednotlivé kartářky a věštce, kteří za symbolickou festivalovou cenu nahlédnou do vašeho života, osudu a budoucnosti. I letos má věštírna pro návštěvníky festivalu překvapení, magický rituál hojnosti a spokojenosti.

blank

Po celou dobu výstavy bude na venkovní ploše probíhat doprovodný program, k poslechu budou hrát kapely Pohoda, Karyna, Starý pecky a Tornádo.