Časopis pro Kvalitní ŽIVOT – 2 / 2015 (ÚNOR)

Vážení čtenáři, další číslo Časopisu pro Kvalitní ŽIVOT je na světě. V tomto článku se dozvíte vše o zajímavých tématech, která jsme pro vás připravili včetně ukázek z publikovaných textů.

Časopis pro Kvalitní ŽIVOT - 2 / 2015 (ÚNOR) - Obsah

5 Čínský horoskop – Rok Kozy

TEXT: Ing. Jiří Černák

Úkolem Dřevěného Koně v roce 2014 bylo rychle dosáhnout toho, co jste si připravili v roce 2013. Byla to silná a rychlá vlna, která vás měla jednoduše dovést k vašemu cíli. Kůň však roznáší vše, co se nakupí. Mohl tak posílit jak pozitivní energie, tak i energie negativní. Tyto energie pak mohly v minulém roce dosáhnout svého vrcholu.

Rok dřevěné Kozy 2015

6 Rozhovor S Veronikou Nikitou Petrovou – o překonávání vlastních hranic

TEXT: Jaroslav Vyoral l FOTO: Veronika Petrová; STREAM.CZ

Veronika Nikita Petrová je známá herečka a moderátorka, kterou můžete znát především z českých seriálů. Jako například Doktoři z Počátků, Ordinace v Růžové zahradě, Kriminálka Anděl, a dalších. Hraje v divadle Artur. Působí jako moderátorka v TV Relax v pořadu Živě z Palladia. V minulém roce se účastnila prestižní Operace Izrael, která není nadarmo zvaná nejtvrdší reality show na světě. Díky své silné vůli byla schopná porazit i válečnými konflikty zocelené profesionální vojáky. V tomto rozhovoru máte jedinečnou šanci objevit více tváří Veroniky, které byste jinak zřejmě neobjevili a zjistit, jak ji obohatila cesta na hranu svých možností.

Řekni mi, musíš jako neohrožená Nikita překračovat nějaké limity?

Je to teprve pár týdnů zpátky, kdy jsem si uvědomila, že jsem opravdu introvert. A že limity překračuji od té doby, kdy jsem se rozhodla pro svou profesi. Vůbec nevím, proč jsem se pro ni rozhodla. Na jednu stranu by mi bylo určitě lépe někde v kanceláři, alena druhou asi těžko. Odjakživa miluji adrenalin a adrenalinové sporty, což jsem dokázala i v Operaci Izrael.

Takže jsi schopná jet na plný výkon 365 dní v roce?

Už ne. Po Operaci Izrael mě to dostihlo a tělo si řeklo, že chce odpočívat. A relax je pro tělo důležitý. Práce budu dělat klidně hodně, ale mezi ní se nyní učím také hodně relaxovat.

Když se vrátíme k Operaci Izrael. To byl bod zlomu, kdy ses rozhodla, že už to tak dále nejde?

Víš, kdo by tušil, že potřebuji nějaký vojenský výcvik s Operací Izrael, aby mi pomohl si v životě uvědomit, kdo vlastně jsem, kam směřuji a co od života chci.

Rozhovor S Veronikou Nikitou Petrovou – o překonávání vlastních hranic

10 Černá luna ve Vodnáři

TEXT a ILUSTRACE: Mgr. et Mgr. Petra Yamuna Částková

Tématem černé luny ve vodnáři je hlavně chlad a led. Je to jako v pohádce o Ledové královně od H. Ch. Andersena. Vše, co je srdci milé a pěkné, odmítne jako špatné a zlé. Chlad a led se dostává do očí, které nevidí svět barevně a opravdově. Uvízne dokonce i v srdci, které promění v kus ledu.

Černá luna ve Vodnáři

11 Ezoterika Aktivace nadledvinek

TEXT: Jaroslav Vyoral l KRESBA: Eleonora

Čínský filosof Lao-c’ prohlásil: „Když jste v depresi, žijete v minulosti, když jste nervózní, žijete budoucností, když jste klidní, žijete skutečně v přítomnosti“. Jeho slova přesně popisují způsob, jakým by se měl člověk chovat ve hmotném prostředí.

Ezoterika Aktivace nadledvinek

12 Téma: Tkáňové soli

TEXT: Petr Olšaník

Minerální látky získáváme přirozeně z potravy rostlinného původu, ale díky dnešnímu „přechemizovanému“ zemědělství jsou potraviny o tyto látky často ochuzené. Kvůli tomu, dochází k narušení rovnováhy esenciálních minerálních látek. Chemicky se jedná o sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chlóru a křemíku.

Jejich správná distribuce v organismu a rovnováha jsou bezpodmínečně nutné pro udržení zdraví. Nedostatek minerálních solí se může zpočátku projevit např. Nepatrnými odchylkami v barvě kůže, předčasnými vráskami a následně zdravotními problémy. Pokud je příslušná tkáňová sůl pravidelně doplňovaná ve formě pro tělo využitelné, buňky opět začnou normálně fungovat, načež dochází ke zlepšení zdraví. Tímto způsobem lze tkáňovými solemi léčit běžné nemoci a podpořit léčby chronických onemocnění.

Téma: Tkáňové soli

14 HOMEOPATIE – Homeopaticky na reflux, pálení žáhy, průjem, plynatost, zácpu, hemeroidy

TEXT: Jana Čistecká

Jak jsme vyrovnaní v psychice, jak zpracováváme situace, které k nám každý den přichází, vlastně jak umíme život přijímat v celé jeho šíři, to odráží na fyzickém těle i náš trávicí trakt – v podobě jeho funkčností či nefunkčností. Náš žaludek a střeva tedy tráví nejen fyzickou potravu, kterou vkládáme do úst, ale odráží se na nich i naše pocity – jak pozitivní, tak i negativní.

HOMEOPATIE - Homeopaticky na reflux, pálení žáhy, průjem, plynatost, zácpu, hemeroidy

16 Superpotravina Chia

TEXT: Renata Steinmetzová, Hanka Synková
FOTO: Moringa Garden, H. Synková

Dávno známá potravina starých Aztéků, Mayů a Inků je v našem kraji ještě poněkud exotická. Pro běžce a válečníky byla zdrojem plným síly; hrst semen dodala energii na celý den. Nejjižnější mexický stát po ní dokonce dostal svoje jméno – Chiapas. Díky obsahu živin ji řadíme mezi tzv. superpotraviny. Hovoříme o rostlině Šalvěji hispánské (Salvia hispanica) – tedy hlavně o jejích semenech nazývaných CHIA.

Superpotravina Chia

18 I ťing neboli Kniha proměn  – věštba uznávaná i světovými lídry

TEXT: Ing. Jiří Černák

Na světě je již od nepaměti mnoho druhů věštění. Většina z nich je však velmi silně spojena se schopnostmi věštce. Čtení z křišťálové koule, z karet z kávové sedliny či umění „vidět do budoucna“ je závislé na umění „mága“. I v Čechách máme známé věštkyně, jako byla např. Libuše. Vládci ve staré Evropě se často radili ve věštírně v Delfách. I-Ťing se však od těchto různých systému velmi liší. Nevychází z pocitů či symbolů a znamení, které mohou různí lidé číst různě. Dá-li se u věštby vůbec hovořit o objektivním pohledu, pak bychom mohli říci, že I-Ťing je jediná objektivní věštba.

I ťing neboli Kniha proměn – věštba uznávaná i světovými lídry

20 Astrologická předpověď na únor od Milana Gelnara

22 Léčivý kámen TSESIT

TEXT: Petr Olšaník  FOTO: Světlana Beleacová, Petr Olšaník

Tsesit vznikl pravděpodobně ve spojitosti s meteorem Gibeon, železným meteoritem, jehož úlomky byly nalezeny v jižní Africe, blízko města Gibeon na 25°30‘ jižní šířky a 18°00‘ východní délky. Kousky meteoritu stejně jako tsesity byly objeveny na kalaharských vápencích. Stáří meteoritu se datuje přes 30.000 let. Roztříštil se vysoko v atmosféře na více než tisíc kousků. Jeho částečky pak letěly asi 200 až 400 kilometrů daleko, jedná se o jedno z největších známých meteoritových polí na Zemi. Zřítily se dolů na oblast velkou 50 x 30 km, s centrem kolem Tsesu (řeka v blízkosti dopadu, pozn. red.), podle které byl kámen pojmenován.

V průběhu několika tisíců let se jeho povrch potáhl částečkami manganitové směsi, která se díky kapilární vodě oddělila a usadila se na povrchu. Vznik Tsesitu je podobný vzniku vltavínu, třebaže na jiném chemickém základu: Tsesit vznikl ze železné rudy, je tedy goethit, zatímco vltavín vznikl z křemičitanů a je tedy sklem. Tsesit je lokální variace goethitu. Jediné naleziště Tsesitu se tedy nachází v jižní poušti Namib (Namibie).

Léčivý kámen TSESIT

25 Rozhovor s filipínskou léčitelkou

TEXT: Jaroslav Vyoral l FOTO: Stanislav Prokop

Estela Orbito Palaris se narodila do rodiny s bo hatou léčitelskou tradicí. Je vnučkou Reverenda Alexe a Monsignora Marcose Orbito, světoznámých představitelů filipínského léčitelství. Svůj život zasvětila pomocí lidem prostřednictvím duchovního léčení. Pomáhá nejen na Filipínách, ale i v České republice. Léčitelskou praxi vykonává již více než 25 let.

Rozhovor s filipínskou léčitelkou

26 HVĚZDNÁ CESTA: Brána č. 10 kariéra a společenské postavení

TEXT: Milan Gelnar

HVĚZDNÁ CESTA: Brána č. 10 kariéra a společenské postavení

27 KNIHY: Veeta Wittemannová – Co skrývá duše

TEXT: Jaroslav Vyoral l FOTO: redakce; Artho Wittemann

Co skrývá duše? Toť otázka, kterou stovky filosofů a náboženských myslitelů řešilo dlouhá tisíciletí. Nyní se zdá, že je rozluštěna. Autorka Veeta Wittemannová ve své knize představuje unikátní pohled na strukturu duše. Zkoumá ji společně se svým mužem Arthem již více než 20 let v rámci Institutu Individuální Systemiky.

KNIHY: Veeta Wittemannová - Co skrývá duše

28 Artho S. Wittemann – Inteligence duše má svůj skrytý řád

TEXT: Jaroslav Vyoral l FOTO a Ilustrace: Artho Wittemann

„Po 8 – 10 letech praxe jsme komunikovali se stovkami až tisíci „Vnitřních osob“. A byli jsme zmatení. Na jednu stranu jsou velice unikátní. Nikdy nevíte, koho potkáte. Je to velká výzva, neboť nelze sepsat typologii tak, aby je každý mohl rozpoznat. Takto to nefunguje. A na stranu druhou je možné zahlédnout mnoho vzorců, které části opakují. Po 5-6 letech jsme začali přemýšlet o podobnostech. Zkoumali jsme, jaké vzorce se opakují. A tak jsme nalezli koncept 5 kontinentů duše. Ukázal se jako mimořádně využitelný, neboť nám ukázal 5 archetypálních cest jak být člověkem. Nazýváme je: Žena, Muž, Dítě, Zvíře a Bůh.“

Artho S. Wittemann - Inteligence duše má svůj skrytý řád

30 Výňatky z knihy: Zázračný jedlý strom – ZEATIN jako silný ANTIOXIDANT

TEXT: Výňatek z knihy Barbara Simonsohn: Moringa zázračný jedlý strom FOTO: www.kvalitnizivot.com

Zeatin optimalizuje růst buněk a buněčné dělení, přeměnu živin a přenos energie. Tento rostlinný hormon je schopen urychlit replikaci DNA a zrychlit syntézu RNA, jakož i podpořit syntézu proteinů. Zeatin hraje klíčovou roli při využití a vstřebávání životně důležitých látek, jako jsou vitamíny, minerály a aminokyseliny. Tento rostlinný hormon zvyšuje biologickou zpracovatelnost složek potravin asi šestinásobně. Zeatin vnáší pro zdravotní prevenci i léčbu životně důležitě látky přesně tam, kde je jich potřeba a pomáhá jim vniknout do těla buňky. Patří k nim také složky tlumící záněty.

Výňatky z knihy: Zázračný jedlý strom - ZEATIN jako silný ANTIOXIDANT

32 TAROT: Císař a tarotová poradna Azaely

TEXT: Azaela l Kresba: Eleonora l FOTO: Světlana Beleacova

Číslem čtyři je v tarotových kartách označován císař. Je to symbol materiálního a pozemského světa, označuje čtyři světové strany, kterým císař vládne. Čtyři živly, které se snaží si osvojit. Je symbolem logiky, mužských principů, autority a vůle.

TAROT: Císař a tarotová poradna Azaely

33 Příběh z praxe Azaela

34 ŽENSKÉ TÉMA: Archetyp MATKA

TEXT: Mgr. et Mgr. Petra Yamuna Částková

Matka souvisí s expresivní fází našeho ženství. Je zhruba 14. až 20. den po začátku menstruace. Končí několik dní po ovulaci. Je to optimální doba pro komunikaci, empatii, produktivitu, flexibilitu, pružný přístup k věcem, týmovou spolupráci, podporu druhých, emoční tvořivost a budování vztahů. Během této lunární fáze mají často ženy pocit, že jsou skutečnými ženami s velkým Ž.

ŽENSKÉ TÉMA: Archetyp MATKA

36 Zvířátka: Když se řekne Fretka

TEXT: Alena Nedbalová FOTO: Alena Nedbalová www.fretkyboleslav.cz

Fretka je původem domestikovaný tchoř, v našich podmínkách tchoř tmavý. A proč si lidé vlastně domestikovali takovou potvůrku jako je tchoř? Jak to tak bývá, lidé nedělají věci neúčelně, a právě tchoř, resp. jeho domestikovaná forma – fretka, se velmi osvědčila v pomoci lidem při obstarávání potravy, při lovu králíků. Ano, již dávno před naším letopočtem fretka pomáhala. A nejen lovem králíků, ale i „odpuzováním“ nežádoucích hlodavců, jako myší, potkanů, krtků… Postupem času vzhledem k používání deratizačních přípravků využití fretek pro tyto účely opadlo.

Zvířátka: Když se řekne Fretka

39 RECEPTY: Mladý špenátový salát

Recept na výborný Salát z mladého špenátu od specialistky na RAW food Sani Hadek (www.raw4happiness.com).

RECEPTY: Mladý špenátový salát

46 SLOUPEK: Radosti běžných dní – SPOLUPRÁCE JE VÍTANÁ a soutěž pro čtenáře

TEXT a FOTO: Renata Steinmetzová

SLOUPEK: Radosti běžných dní a soutěž pro čtenáře